و ما زنان
 
پيوندهای روزانه

 

هم اکنون دشوارترین برهه زمانی برای زنان است، زیرا می کوشند تمام توان خود را بکارگیرند تا هم پایه با مردان در عرصه های مختلف جامعه فعال باشند. امروز زنان تلاش می کنند تا خود را در این موقعیت به ثبات برسانند و به دیگران نشان دهند که آنها نیز می توانند.

 

در گذشته زنان دارای نقشهای مشخص محدودی بودند ( از جمله: خانه داری، تربیت و پرورش فرزندان، ... ) که آنها را در آن قالب خاصی نگه میداشت و دیگران نیز همین انتظارات را از آنها داشتند، تا مدتها وضع به همین منوال بود تا اینکه جنس دیگر تصمیم به ورود به  جامعه ای را گرفت که مردان صاحبش بودند.

 

کار آسانی نبود، اما زنان فعال علاقمند به حضور در جامعه تمام تلاش خود را به کار گرفتند  تا بتوانند به این عرصه ها راه پیدا کنند. آنها مجبور شدند بعضی از نقش های قبلی خود را حذف و یا مختصر تر کنند تا بتوانند به خوبی و برابر با مردان مسئولیت های جدید را به انجام برسانند. تعدادی از زنان برای حفظ شغل اقدام به ترک زندگی مشترک و یا حتی صرف نظر از ورود به زندگی مشترک نمودند. اینجا بود که آن دسته از زنان که بی علاقه به نقش های سنتی زنانه بودند و ذهنیتی مردانه تر داشتند از فراهم شدن این موقعیت خوشحال شدند و توانستند تواناییهای خود را به منصه ظهور قرار دهند.

 

امروز این اتفاقات همچنان در حال وقوع است و جنس دیگر در حال راه پیدا کردن به تمام حوزه هایی است که قبلا انتظار حضور او در آنجا نبود.اما چون این ابتدای راه است، هنوز مقاومت هایی وجود دارد و در بعضی از عرصه ها، راه هموار نیست و مشکلاتی وجود دارد. کارگران خط تولید به راحتی قبول نمی کنند که مهندس زن مسئول کنترل کیفیت قطعات باشد، اپراتور دستگاه نمی تواند زن باشد و در کنار دیگر اعضاء کارخانه به راحتی کار کند، راننده قطار زن را مانند یک موجود فضایی نگاه خواهند کرد....

تنها گذر زمان است که می تواند این مشکل را حل کند تا در طولانی مدت همه چیز عادی شود و زنی که زمانی جنس دوم خوانده می شد با جنس دیگر فرقی نداشته باشد و نیازی به تلاش بیش از حد برای اثبات تواناییهایش نباشد.

[ ۱۳٩٢/۱/٢٥ ] [ ۸:۳٢ ‎ب.ظ ] [ سمیرا رهبر ] [ نظرات () ]

ریاضیدان و استاد ایرانی دانشگاه ساکن آمریکا

 

مریم میرزاخانی متولد ۱۳۵۶ (۱۹۷۷) لیسانس خود را در سال ۱۳۷۸ از دانشکده ریاضی دانشگاه شریف و ۵ سال بعد دکتری خود را از هاروارد گرفت.

او در دانشگاه پرینستون به عنوان استاد دانشگاه و پژوهشگر رشته ریاضیات مشغول شد. دانشگاه استنفورد او را از بدو استخدام و در ۳۱ سالگی به عنوان استاد تمام استخدام کرده است.

مریم میرزاخانی در سال های ۷۳ و ۷۴ ( سال سوم و چهارم دبیرستان) ازمدرسه‌ی فرزانگان تهران موفق به کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری شد و بعد از آن در سال ۱۹۹۴ (۷۳)در المپیاد جهانی ریاضی هنگ کنگ با ۴۱ امتیاز از ۴۲ امتیاز مدال طلای جهانی گرفت . سال بعد یعنی ۱۹۹۵ در المپیاد جهانی ریاضی کانادا با ۴۲ امتیاز از ۴۲، رتبه ی ۱ طلای جهانی را به دست آورد. 


  میرزاخانی دانش‌آموز نخبه ریاضی، تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد و از جمله بازماندگان سانحه غم‌بار سقوط اتوبوس حامل نخبگان ریاضی دانشگاه صنعتی شریف به دره در اسفندماه ۷۶ است. در این حادثه اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت‌کننده در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که از اهواز راهی تهران بود به دره سقوط کرد و طی آن شش تن از دانشجوی نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف شامل آرمان بهرامیان، رضا صادقی – برنده دو مدال طلای المپیادجهانی – علیرضا سایه‌بان و علی حیدری، فرید کابلی، دکتر مجتبی مهرآبادی و مرتضی رضایی دانشجوی دانشگاه تهران که اغلب از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین‌المللی ریاضی بودند در اوج بالندگی و شکوفایی علمی ناباورانه، جان باختند.

میرزاخانی با دریافت بورسیه از طرف دانشگاه هاروارد به آنجا رفت و تحصیلاتش را در آنجا ادامه داد. مریم میرزاخانی که تحصیلات کارشناسی‌ارشد و دکتری را در دانشگاه هاروارد پشت سرگذاشت، به همراه ۹ محقق برجسته دیگر به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیده سال ۲۰۰۵ در چهارمین نشست۱۰ برلیان، از سوی نشریه Popular Science در آمریکا مورد تقدیر قرار گرفت و ذهن برتر در رشته ریاضیات شناخته شد.

به نوشته USA TODAY ، این فهرست ۱۰ نفره شامل محققان و نخبگان جوانی است که در حوزه‌های ابتکاری مشغول به فعالیت هستند و با این حال معمولا از چشم عموم پنهان مانده‌اند. این فهرست بر اساس پیشنهاد‌های ارائه شده از سوی سازمان‌های گوناگون، روسای دانشگاه‌ها و ناشران انتشارات علمی برگزیده شده‌اند.

 
 

این محققان برجسته جوان در حوزه های گوناگونی از گرافیک رایانه یی گرفته تا ریاضیات و علوم رباتیک افق های تازه ای در مرزهای جهان اطراف ما گشوده اند که مریم میرزاخانی ریاضیدانایرانی یکی از آنهاست. میزاخانی در سال ۱۹۹۹ میلادی موفق به پیدا کردن راه حلی برای یک مشکل ریاضی شد که بسیاری را به دام انداخته بود: محاسبه حجم های فضایی منحنی هندسی.

ریاضیدانان مدت های طولانی است که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم های هندسی هذلولی بوده اند و در این میان مریم میرزاخانی جوان در دانشگاه پرینستون نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی دست یافتن به راه حلی روشن در اختیار داشت: محاسبه عمق حلقه های ترسیم شده بر روی سطوح هذلولی. میرزاخانی در تلاش است تا معمای ابعاد گوناگون فرم های غیر طبیعی هندسی را حل کند. در صورتی که جهان از قاعده هندسه هذلولی تبعیت کند، ابتکار وی به تعریف شکل و حجم دقیق جهان کمک خواهد کرد.

در واقع مشکل این است که برخی از این اشکال هذلولی هم چون doughnuts و یا amoebas دارای ظاهری بسیار نافرم هستند که محاسبه حجم آنها را به معمایی جدی برای ریاضیدانان مبدل کرده است.

اما میرزاخانی با یافتن راهی جدید در واقع دست به یک ابتکار عمل بزرگ زد و با ترسیم یک سری از حلقه ها بر روی سطح این گونه اشکال پیچیده به محاسبه حجم آنها پرداخت. جیمز کارلسون از انستیتو ریاضیات کلی (Clay Mathematics Institute) می گوید: میرزاخانی در یافتن ارتباطات جدید، عالی است. وی می تواند به سرعت از یک مثال ساده به دلیل کاملی از یک نظریه ژرف و عمیق برسد.

 

 دکتر مریم میرزاخانی، استادیار جوان دانشگاه«پرینستون»، به عنوان یکی از ۱۰ مغز برتر آمریکای شمالی معرفی شد و به او لقب سد شکن دادند.

 

 
همسر وی جان وندارک ، از پژوهشگران آی بی ام است و از او دارای یک فرزند به نام آناهیتا می باشد.

جوایز

 
  • AMS Blumenthal Award 2009
  • Full professor of Mathematics at Stanford University at age of 31, 2008.
  • Clay Mathematics Institute Research Fellow 2004.
  • Harvard Junior Fellowship Harvard University, 2003.
  • Merit fellowship Harvard University, 2003.
  • IPM Fellowship The Institute for theoretical Physics and Mathematics, Tehran, Iran, ۱۹۹۵-۱۹۹۹.
  • Gold medal. International Mathematical Olympiad (Canada 1995).
  • Gold medal. International Mathematical Olympiad (Hong Kong 1994).

مریم و رویا بهشتی زواره کتاب نظریه اعداد رو از خودشون بجا گذاشتن که در دوره ی تابستانی المپیاد ریاضی کشور تدریس میشه. انتشارات: فاطمی

[ ۱۳٩٢/۱/۱٧ ] [ ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ ] [ سمیرا رهبر ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

علاقمند به روانشناسی، مدیریت و ادبیات
موضوعات وب
امکانات وب