و ما زنان
 
پيوندهای روزانه

 

هم اکنون دشوارترین برهه زمانی برای زنان است، زیرا می کوشند تمام توان خود را بکارگیرند تا هم پایه با مردان در عرصه های مختلف جامعه فعال باشند. امروز زنان تلاش می کنند تا خود را در این موقعیت به ثبات برسانند و به دیگران نشان دهند که آنها نیز می توانند.

 

در گذشته زنان دارای نقشهای مشخص محدودی بودند ( از جمله: خانه داری، تربیت و پرورش فرزندان، ... ) که آنها را در آن قالب خاصی نگه میداشت و دیگران نیز همین انتظارات را از آنها داشتند، تا مدتها وضع به همین منوال بود تا اینکه جنس دیگر تصمیم به ورود به  جامعه ای را گرفت که مردان صاحبش بودند.

 

کار آسانی نبود، اما زنان فعال علاقمند به حضور در جامعه تمام تلاش خود را به کار گرفتند  تا بتوانند به این عرصه ها راه پیدا کنند. آنها مجبور شدند بعضی از نقش های قبلی خود را حذف و یا مختصر تر کنند تا بتوانند به خوبی و برابر با مردان مسئولیت های جدید را به انجام برسانند. تعدادی از زنان برای حفظ شغل اقدام به ترک زندگی مشترک و یا حتی صرف نظر از ورود به زندگی مشترک نمودند. اینجا بود که آن دسته از زنان که بی علاقه به نقش های سنتی زنانه بودند و ذهنیتی مردانه تر داشتند از فراهم شدن این موقعیت خوشحال شدند و توانستند تواناییهای خود را به منصه ظهور قرار دهند.

 

امروز این اتفاقات همچنان در حال وقوع است و جنس دیگر در حال راه پیدا کردن به تمام حوزه هایی است که قبلا انتظار حضور او در آنجا نبود.اما چون این ابتدای راه است، هنوز مقاومت هایی وجود دارد و در بعضی از عرصه ها، راه هموار نیست و مشکلاتی وجود دارد. کارگران خط تولید به راحتی قبول نمی کنند که مهندس زن مسئول کنترل کیفیت قطعات باشد، اپراتور دستگاه نمی تواند زن باشد و در کنار دیگر اعضاء کارخانه به راحتی کار کند، راننده قطار زن را مانند یک موجود فضایی نگاه خواهند کرد....

تنها گذر زمان است که می تواند این مشکل را حل کند تا در طولانی مدت همه چیز عادی شود و زنی که زمانی جنس دوم خوانده می شد با جنس دیگر فرقی نداشته باشد و نیازی به تلاش بیش از حد برای اثبات تواناییهایش نباشد.

[ ۱۳٩٢/۱/٢٥ ] [ ۸:۳٢ ‎ب.ظ ] [ سمیرا رهبر ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

علاقمند به روانشناسی، مدیریت و ادبیات
موضوعات وب
امکانات وب