یکی از زنان ایران زمین

داستان زندگی یکی از زنان معاصر و مصمم ایرانی که در راه آرزویش از این جهان رخت بر بست:

لیلا اسفندیاری کجوری راد (۲۷ بهمن ۱۳۴۹ - ۳۱ تیر ۱۳۹۰) کوهنورد ایرانی بود که سابقهٔ صعود به قله دشوار نانگا پاربات را به عنوان اولین زن ایرانی در کارنامه داشت. صعودی که از سوی فدراسیون کوه نوردی جمهوری اسلامی ایران هرگز پذیرفته نشد. [۱] دراین صعود، سرپرست گروهی بود که تمام اعضایش مردان زبده کوهنوردی ایران بودند. وی همچنین برای صعود به قله کی۲ تلاش کرده بود.

لیلا اسفندیاری در ۳۱ تیرماه ۱۳۹۰ پس از صعود موفق به قله ۸۰۳۵ متری گاشربروم ۲، از قلل قراقروم پاکستان در رشته کوه هیمالیا، دقایقی پس از صعود حین بازگشت، روی شیب یخی زیر قله دچار حادثه شد و پیکر وی پس از ۳۰۰ متر سقوط در ارتفاع نزدیک به ۷۷۰۰ متری جبهه پاکستان در مکانی خارج از مسیرمتوقف شد. او وصیت کرده بود اگر افتادم، بگذارید بمانم. می‌خواهم «بام جهان» آرامگاه ابدی‌ام باشد.

وی در رشته میکروبیولوژی تحصیل کرده و کوهنوردی را از سال ۷۹ آغاز کرده بود و در سال ۸۱ به عضویت باشگاه اسکی و کوهنوردی دماوند در آمد. اولین صعود وی به قلل بالای ۸۰۰۰ متر در سال ۸۷ و با صعود به قله نانگاپاربات (۸۱۲۶ متر) صورت گرفت که در این صعود دیگر کوهنورد ایرانی، سامان نعمتی جان خود را از دست داد. در سال ۸۹ نیز تا ارتفاع ۷۵۶۵ متری قله کی۲ صعود کرد که به دلیل هوای نامساعد همه گروه مجبور به بازگشت شدند.

وجه مشخص صعودهای وی به هیمالیا، تأمین هزینه صعودها شخصاً و بدون کمک‌های دولتی بوده‌است تا جایی که به گفته خود برای صعود به قله مجبور شده‌است خانه خود را بفروشد.

سال ۱۳۸۱ لیلا اسفندیاری به عنوان اولین زن ایرانی موفق به پیمایش کامل غار پراو (کرمانشاه) شد. ولی همچنین در اکسپدیشن بین المللی سال ۲۰۱۰ میلادی در مگالایای هندوستان؛ اکتشافاتی داشته‌است. همچنین عضو هیات موسس انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان بوده‌است.

(برگرفته از ویکیپدیا)

/ 2 نظر / 51 بازدید
دلا

روحش قرین آرامش باد