معرفی کتاب انواع مردان

کتاب دیگری که به نظر من به شناخت ما از جنسیت کمک می کند، کتاب "انواع مردان" است که در واقع همان 8 مرد از 15 آرکتایپ (کهن الگو) می باشد که خانم دکتر "ژان شینودا بولن" به رشته تحریر درآورده است. ترجمه خوبی از این کتاب توسط آقای "فرشید قهرمانی" ارائه شده.نام انگلیسی این کتاب "Gods in everyman" می باشد.

برای دستیابی به شناختی کاملتر ابتدا باید به شناخت خود بپردازیم سپس فرد مقابل را آنالیز کنیم. همانطور که اکثر شما می دانید افراد خارج از جنس (منظور مرد یا زن بودن است) جنسیتی متفاوت دارند. ما بارها و بارها با افرادی روبرو شده ایم که جنسیتی متفاوت با جنس خود دارند که با قالب های شناخته شده توسط ما مغایرت دارند.

برای مثال برای بستن قرارداد خرید یراق آلات در و پنجره به شرکتی مراجعه می کنیم که مدیرعامل آن یک خانم است ولی دربرخورد با این خانم متوجه می شویم که او تمام صفات یک مرد را دارد و نوع برخوردش و صنفی که در آن مشغول به کار است کاملا مردانه است و از ما نیز انتظار دارد که مثل یک مرد با او برخورد کنیم. اگر با او برخوردی متفاوت داشته باشیم و به زن بودنش اشاره کنیم مثلا بگوییم که " این یک کار مردانه است، شما اینجا چگونه کار میکنید؟" این برخوردی است که او را خشمگین می کند زیرا او اعتقاد دارد که با یک مرد فرقی ندارد. این برخورد از ویژگیهای زن آرتمیسی است که در کتاب قبلی خانم "بولن" که به آن اشاره کردم وجود دارد.

همینطور ممکن است با مردی مواجه شویم که روحیه ای لطیف داشته باشد و مانند یک زن با شما درد دل کند و نقاط مشترک زیادی با شما (اگر زن هستید) داشته باشد. این موضوع نشان می دهد که ما باید ویژگی های شخصیتی مختلف را بشناسیم و تنها به ظاهر برای تشخیص مرد یا زن بودن یک فرد بسنده نکنیم.

آرکتایپهای مردان و زنان خانم "بولن" در این زمینه به ما کمک شایانی می کنند. ایشان براساس مطالعات و تحقیقاتشان بر روی افراد مختلف از جمله بیمارانشان این کتاب را به رشته تحریر در آورده اند.

امیدوارم از خواندن آن لذت ببرید، و شناخت بیشتری نسبت به خود و جنس دیگر پیدا کنید.

/ 0 نظر / 25 بازدید