زندگینامه یک کار آفرین موفق زن در بخش صنعت

کارآفرین صنعتی زمینه فعالیت: بخش کشاورزی

 هیچ وقت فکرش را هم نمیکرد که روزی پیاز چه ها را تمیز و در خاک بکارد. تراکتور سوار شود و پا به پای دیگر کشاورزان منطقه گندم بکارد.شهناز ربیعی 29 ساله کار آفرین نمونه –استان چهار محال و بختیاری است.

هر چند تصور نمیکرد که سرنوشت اش با کشاورزی گره بخورد.اما حالا کشاورزی را شغل پر افتخارش میداند : تا راهنمایی در فرادمبه محل زندگی اش تحصیل کرد-دبیرستان بهیاری را در بروجن و لیسانس علوم اجتماعی را همان جا گرفت. تصور هر شغلی را داشت جز کشاورزی که حالا در بروجن به آن معروف شده است.ربیعی با کمک چهار زن همکارش زمین وسیعی را برای کشت و کار راه انداخت تا زنان سرپرست خانوار و خودسرپرست و نیز خانواده معلولان بروجن بتوائند در آن کار کنند. او سال های دوری را به یاد می آورد که برای کار به بهزیستی بروجن مراجعه میکند تا کاری مرتبط با رشته تحصیلی اش بیابد: مسوولان بهزیستی گفتند که کار پشت میز نشینی (کارمندی) ندارند و اگر میتوانم یک شرکت تعاونی تاسیس کنم و من هم به عنوان اولین نفر در بهزیستی بروجن این کار را پذیرفتم.

او سال 77 شرکت ( مددجویان بهزیستی خاص بانوان فرادمبه ) را تاسیس کرد . و عضو گیری اش ر ا هم از مددجویان نابینا - ناشنوا و معلول آغاز کرد. اما برای ادامه کارش خوانواده مددجویان را به کار دعوت کرد. از تجربه راه اندازی زمین کشاورزی میگوید: از هیات مدیره شرکت تعاونی در ابتدا 200هکتار زمین تقاضا کردیم اما به ما گفتند چون زن هستید و توانایی اداره این وسعت زمین راندارید.و در نهایت با چانه زنی های فراوان در نهایت به ما 500 جریب زمین به ما اجاره داده شد.

شهناز ربیعی که در آن سال ها دختر مجردی بوده به خاطر تفکرات سختگیرانه در باره دختران جوان –محدودیت های فراوانی داشته است. اما هیچ یک از این محدودیت ها مانع از رسیدن به موفقیت هایش نمی شد. اجاره زمین -گرفتن وام –تقاضای آب و برق از جمله کارهایی هستند که در آن سال ها در منطقه بروجن مردانه تلقی می شد .اما او ایستاد و راه را ادامه داد.اما این مشکلات-این کار آفرین نمونه را از پای نینداخت.  وام گرفتن را شرع کرد . یک بار از بانک کشاورزی وام 76 میلیون تومانی با بهره 16 در صد را گرفت. و زمین را با کشت گندم- سیب زمینی و زعفران آغاز کرد. برای گرفتن این 76 میلون تومان زمین داران منطقه را شناسایی کرد تا برای او وثیقه در بانک بگذارند.

در آن زمان ها پدر و برادرانش با رفتن به بانک و کار در عرصه اقتصاد کشاورزی مخالفت میکردنند. ربیعی دست به کار شد و چندین بار پدر را همراه خود به بانک و بعد از آن به خانه معلولان و به او یادآوری میکرد که همه این تلاش ها به خاطر این معلولانی است که حامی ندارند و اگر من هم نباشم آینده تاریکی خواهند داشت.با این کارها پدر او کمی آرام می شد حالا پدر و برادرانش حامی اصلی این کارآفرین نمونه تبدیل شده اند. که سال گذشته عنوان (زن نمونه استان) را هم به خود اختصاص داد.شهناز ربیعی حالا توانسته است با کمک زنان بروجن زمینی را به وسعت 51 هکتار و نیم گندم – سیب زمینی و زعفران را زیر کشت ببرد و خانواده بسیاری از معلولان بهزیستی را مشغول کار کند.

/ 3 نظر / 97 بازدید
محمد

دوست داشتن کساني که دوستمان مي‌دارند کار بزرگي نيست، مهم آن است آنهايي را که ما را دوست ندارند، دوست بداريم آگهی رایگان http://www.9rang.com

anotherone

كمي دونستن درباره ي مدل هاي شخصيت و ديدگاه هاي ديگران در مورد شخصيت افراد (مثل همين اركتايپ ها) خيلي بهم كمك كرد ... حالا منطقي تر فكر ميكنم. اشاعه ي اين مطالب پرزحمت و وقت گيره، اما ارزشمند و جالبه. موفق باشين

سعید فیی

خیلی خوب بود هیئت حیدریون لطفا اگر امکان دارد میشود کد امار گرفتن وبلاگتو برای من بفرستی به ایمیل با تشکر heydareyounkerman.blogfa.com